R-78B12-2.0 | RECOM
DC converter, 15-32 VDC, 24 W, 1 output, 12 VDC, 96 % efficiency, R-78B12-2.0
Order No.: 28C8241
EAN: 4099891301941
MPN:
R-78B12-2.0
Series: R-78B-2.0
R-78B12-2.0 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78B12-2.0 RECOM DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 84 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
20 pcs.
42 pcs.
84 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Switching Regulator, R-78B12-2.0, RECOM
The R-78Bxx-2.0 series high efficiency switching regulators are ideally suited to replace 78xx linear regulators and are pin compatible. The efficiency of up to 96% means that very little energy is wasted as heat. Full power is available over a temperature range of -40°C up to 70°C without the need for heatsinks with their additional space and mounting costs. A high input voltage of up to 32VDC and output voltages from 1.2V up to 15V, low ripple and noise figures and a short circuit input current of typically only 50mA round off the specifications of this versatile converter series.
Features
  • Wide Operating Temperature -40°C to +70°C at Full Load
  • Continuous Short Circuit Protection
  • Pin Compatible With TO220 Linear Regulators
  • Positive To Negative
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 2 A
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 15-32 VDC
Power 24 W
efficiency 96 %
Design SIP3
Length 11.5 mm
Width 8.5 mm
Height 17.5 mm