1040-D-1.5N-AU-2.4 | PTR
ICT spring contact with probe, round head, Ø 2.4 mm, travel  5.5 mm, pitch 4 mm, L 34.5 mm, 1040-D-1.5N-AU-2.4
Order No.: 12H2093
EAN: 4099889468656
MPN:
1040-D-1.5N-AU-2.4
Series: 1040
1040-D-1.5N-AU-2.4 PTR Contact Probes
Image may differ
Available: 82 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Spring-force contacts with 4.0 mm grid, type PTR 1040.
Test probes with probe tip series 1040.
Grid: 4.0 mm. Maximum travel: 5.5 mm. Working travel: 4.4 mm. Working travel spring force (±20 %): 1.5 N. Spring prestress: 0.5 N. Rated current: 5.0 A. Contact resistance: typically 30 mohm. Barrel: gold-plated brass. Spring: gold-plated spring steel.
Technical attributes (type, tip shape, tip diameter, plunger material): 1040-D-1,5 N-Au-2.4, D, D 2.4 mm, steel.
Technical specifications
Filter Property Value
Head shape round head
Rated current 5 A
Stroke 5.5 mm
Grid 4 mm
Length 34.5 mm
diameter 2.4 mm