TXS2SA24J | Panasonic
Relay, 2 Form C (NO/NC), 24 V (DC), 8.229 kΩ, 1 A, 110 V (DC), monostable, TXS2SA24J
Order No.: 29G8792
EAN: 4099889393750
MPN:
TXS2SA24J
TXS2SA-24V
Series: TXS2SA
TXS2SA24J Panasonic Industrial Relays Image 1
TXS2SA24J Panasonic Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 52 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Miniature signal relay, type Panasonic TX-S .
Highly sensitive. Low thermal stress. Monostable; Contact type: 2 x CO. Contact material: silver-and-gold-plated. Switching voltage: max. 110 VDC. Switching current: max. 1.0 A. Switching power: max. 30 W (DC). Contact resistance: max. 100 mohm. Coil power: 50 mW (1.5 to 12 VDC), 70 mW (24 VDC). Coil/contact dielectric strength: 1800 VRMS. Response/release time: max. 5.0/5.0 ms. Ambient temperatures: –40 to +70 °C. Certifications: UL, CSA, BSI.
With SMD connections.
Technical attributes (type, rated voltage, coil resistance (±10 %)): TXS2SA-24V, 24 VDC, 8229 ohm
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form C (NO/NC)
switching current 1 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 8.229 kΩ
Switching Voltage (DC) 110 V