ST2L12FJ | Panasonic
Relay, 2 Form A (N/O), 12 V (DC), 640 Ω, 8 A, 250 V (DC), 380 V (AC), ST2L12FJ
Order No.: 34G9366
EAN: 4099889410211
MPN:
ST2L12FJ
ST2-L-DC12V-F
Series: ST2
ST2L12FJ Panasonic Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
50 pcs.
Power relay, ST2L12FJ, PANASONIC
Features
  • Even with small form factor, sensitive enough for direct IC-driving
  • High breakdown voltage
  • High switching capability
  • Sockets for PC board and soldering
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form A (N/O)
switching current 8 A
Coil voltage (DC) 12 V
Coil resistance 640 Ω
Switching Voltage (DC) 250 V
Switching Voltage (AC) 380 V