RT3SN24J | Panasonic
Relay module, 1 Form A (N/O), 24 V (DC), 3 A, 30 V (DC), 250 V (AC), RT3SN24J
Order No.: 34G9093
EAN: 4099889409383
MPN:
RT3SN24J
RT3SN-24V
Series: RT3
RT3SN24J Panasonic Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Industrial relay, RT3SN24J, PANASONIC
Features
  • Compact, slim design
  • Can be mounted on a DIN rail or mounted directly by screw
  • Equipped with an LED display to allow easy confirmation of operation
  • Possible to select a relay for use in the 4-point terminal in accordance with its application
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form A (N/O)
switching current 3 A
Coil voltage (DC) 24 V
Switching Voltage (DC) 30 V
Switching Voltage (AC) 250 V