DK1A1B24J | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C), 24 V (DC), 2.88 kΩ, 8 A, 125 V (DC), 250 V (AC), monostable, DK1A1B24J
Order No.: 30G7136
EAN: 4099889395433
MPN:
DK1A1B24J
DK1A1B-24V
Series: DK1A1B
DK1A1B24J Panasonic Industrial Relays Image 1
DK1A1B24J Panasonic Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Price per unit*
50 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
Compact design, with high breaking capacity, monostable, highly sensitive, sealed; Contact type: 1 NO, or 1 NO + 1 NC. Contact material: AgSnO2. Switching voltage: max. 250 VAC/30 VDC. Switching current: 8.0 or 10 A, depending on the version. Breaking capacity: 300 W/2500 VA or 240 W/3000 VA, depending on the version. Contact resistance: max. 30 mohm. Coil power: 200 mW. Contact/coil dielectric strength: 4000 VRMS. Response/decay time: max. 10/8.0 ms. Ambient temperatures: –40 to +65 °C. Certifications: TÜV, VDE, UL, CSA.
Monostable Relay, 1 NO + 1 NC, type DK1a1b-.
Switching current: max. 8.0 A. Breaking capacity: max. 240 W/3000 VA.
Technical attributes (type, rated voltage, coil resistance (±10 %)): DK1a1b-24V, 24 VDC, 2880 ohm
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C)
switching current 8 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 2.88 kΩ
Switching Voltage (DC) 125 V
Switching Voltage (AC) 250 V