DK1A1B-48V | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C), 48 V (DC), 8 A, 125 V (DC), 250 V (AC), monostable, DK1A1B-48V
Order No.: 34G8023
EAN: 4099889404463
MPN:
DK1A1B-48V
Series: DK1A1B
DK1A1B-48V Panasonic Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
50 pcs.
Power relay, DK1A1B-48V, PANASONIC
Features
  • Compact with high capacity
  • High sensitivity
  • High breakdown voltage
  • High insulation resistance
Applications
  • Switching power supply
  • Power switching for various OA equipment
  • Control or driving relays for industrial machines
  • Home appliances
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C)
switching current 8 A
Coil voltage (DC) 48 V
Switching Voltage (DC) 125 V
Switching Voltage (AC) 250 V