DK1A-L-24V-F | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O), 24 V (DC), 5760 Ω, 10 A, 125 V (DC), 250 V (AC), DK1A-L-24V-F
Order No.: 34G8048
EAN: 4099889404661
MPN:
DK1A-L-24V-F
Series: DK1A
DK1A-L-24V-F Panasonic Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
50 pcs.
Power relay, DK1A-L-24V-F, PANASONIC
Features
  • Compact with high capacity
  • High sensitivity
  • High breakdown voltage
  • High insulation resistance
Applications
  • Switching power supply
  • Power switching for various OA equipment
  • Control or driving relays for industrial machines
  • Home appliances
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form A (N/O)
switching current 10 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 5760 Ω
Switching Voltage (DC) 125 V
Switching Voltage (AC) 250 V