V430CH8T | Littelfuse
Varistor, SMD, VV 430 V, 250 A, 369 V (DC), 275 V (AC), 8 J, V430CH8T
Order No.: 74P7616
EAN: 4099891844813
MPN:
V430CH8T
Series: CH
V430CH8T Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Transient surge suppressor, V430CH8T, Littelfuse
Features
  • RoHS compliant
  • Leadless, surface mount chip in 5 x 8mm size
  • No derating up to 125ºC ambient
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD
Varistor Voltage Type 430 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 250 A
Rated voltage (DC) 369 V
Rated voltage (AC) 275 V
Energy absorption 8 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C