V36ZT80P | Littelfuse
Varistor, radial, VV 36 V, 2000 A, 28 V (DC), 23 V (AC), 160 J, V36ZT80P
Order No.: 74P7519
EAN: 4099891843847
MPN:
V36ZT80P
Series: ZA
V36ZT80P Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
2000 pcs.
Varistor, V36ZT80P, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Motor Control
  • Telecom
  • Solenoid
  • Power Supply Circuits
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 36 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 2000 A
Rated voltage (DC) 28 V
Rated voltage (AC) 23 V
Energy absorption 160 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C