V24ZC50PX10 | Littelfuse
Varistor, radial, VV 23 V, 2000 A, 18 V (DC), 14 V (AC), 100 J, V24ZC50PX10
Order No.: 74P7187
EAN: 4099891840525
MPN:
V24ZC50PX10
Series: ZA
V24ZC50PX10 Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
2000 pcs.
Varistor, V24ZC50PX10, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Motor Control
  • Telecom
  • Solenoid
  • Power Supply Circuits
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 23 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 2000 A
Rated voltage (DC) 18 V
Rated voltage (AC) 14 V
Energy absorption 100 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C