TMOV14RP115ML2T7 | Littelfuse
Varistor, radial, VV 180 V, 6000 A, 150 V (DC), 115 V (AC), 35 J, TMOV14RP115ML2T7
Order No.: 74P5608
EAN: 4099891824730
MPN:
TMOV14RP115ML2T7
Series: TMOV
TMOV14RP115ML2T7 Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1500 pcs.
Varistor, TMOV14RP115ML2T7, Littelfuse
Applications
  • SPD Products
  • AC Panel Protection Modules, AC Line Power Supplies, AC Power Meters, Relocatable AC Power Taps
  • Surge Protected Strip Connectors
  • Inverters
  • AC/DC Power Supplies
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 180 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 6000 A
Rated voltage (DC) 150 V
Rated voltage (AC) 115 V
Energy absorption 35 J
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C