1206L150SLYR | Littelfuse
PTC fuse, self-resetting, SMD 1206, 6 V (DC), 50 A, 3 A (trip), 1.5 A (hold), 1206L150SLYR
Order No.: 56P3082
EAN: 4099889121414
MPN:
1206L150SLYR
Series: 1206L
1206L150SLYR Littelfuse Resettable PTC-Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
4000 pcs.
PTC 6V POLYFUSE SURF MOUNT 1206 SL 1.50A
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 1206
Trigger current 3 A
max. holding current 1.5 A
Rated current 50 A
Rated voltage (DC) 6 V