1206L075THYR | Littelfuse
PTC fuse, self-resetting, SMD 1206, 8 V (DC), 100 A, 1.5 A (trip), 750 mA (hold), 1206L075THYR
Order No.: 56P3076
EAN: 4099889121384
MPN:
1206L075THYR
Series: 1206L
1206L075THYR Littelfuse Resettable PTC-Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
4000 pcs.
PTC 8V POLYFUSE SMD THIN 1206 0.75A
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 1206
Trigger current 1.5 A
max. holding current 750 mA
Rated current 100 A
Rated voltage (DC) 8 V