0KLK.500T | Littelfuse
Microfuse 10 x 38 mm, 500 mA, F, 500 V (DC), 600 V (AC), 100 kA breaking capacity, 0KLK.500T
Order No.: 56P1315
EAN: 4099889101003
MPN:
0KLK.500T
Series: KLK
0KLK.500T Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 20 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
10 pcs.
Micro fuse, 0KLK.500T, Littelfuse
The 0KLK.500T is a KLK fuse with a high current breaking capacity.
Features
  • High interrupting capacity
  • Interrupting rating of 100,000 amperes
  • Current-Limiting
  • Fast-acting
Applications
  • Street lighting
  • HID lighting
  • Computers
  • Electronic circuits
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 10 x 38 mm
Enclosure melamine tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (DC) 500 V
Rated voltage (AC) 600 V
Breaking capacity 100 kA
Length 38.1 mm
diameter 10.31 mm