0473.500HAT1L | Littelfuse
Micro fuse 3.43 x 7.11 mm, 500 mA, T, 125 V (DC), 125 V (AC), 50 A breaking capacity, 0473.500HAT1L
Order No.: 55P8244
EAN: 4099889100495
MPN:
0473.500HAT1L
Series: 473
0473.500HAT1L Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Fuse, 0473.500HAT1L, Littelfuse
Features
  • Enhanced inrush withstand
  • Small size
  • Wide range of current
  • Halogen free and RoHS complaint
  • Wide operating temperature range
  • Low temperature re-rating
Technical specifications
Filter Property Value
Version micro fuse
Design 3.43 x 7.11 mm
Rated current 500 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 50 A
Length 7.11 mm
diameter 3.43 mm