0218.200MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 200 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.200MXP
Order No.: 55P3649
EAN: 4099889097870
MPN:
0218.200MXP
Series: 218
0218.200MXP Littelfuse Micro Fuses
1000 pcs.
Fuse, 0218.200MXP, Littelfuse
The 0218.200MXP fuse is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification.
Features
  • Designed to International IEC Standards for use globally
  • Meets the IEC 60127-2
  • Available in cartridge and axial lead form
  • RoHS compliant and lead-free
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 200 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm