021801.6TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.6 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 021801.6TXP
Order No.: 42G1734
EAN: 4099889084719
MPN:
021801.6TXP
Series: 218
021801.6TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
Next delivery: 40 pcs. on 2026-08-10
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Micro fuse, 021801.6TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material glass body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.6 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm