0157.100DR | Littelfuse
SMD fuse 3.7 x 6.5 mm, 100 mA, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 50 A breaking capacity, 0157.100DR
Order No.: 74P8090
EAN: 4099891849559
MPN:
0157.100DR
Series: 157
0157.100DR Littelfuse Micro Fuses
1500 pcs.
SMD-Fuse, 0157.100DR, Littelfuse
Features
  • Surface mountable
  • Very fast acting fuse
  • Easily replaceable on PC Board
  • RoHS compliant and Halogen free
Applications
  • Instrumentation
  • Base stations
  • Telecommunications
Version SMD fuse
Design 3.7 x 6.5 mm
Enclosure SMD
Rated current 100 mA
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 50 A
Length 6.5 mm
Width 3.7 mm
Height 3.9 mm