PBH-1R80-F1-1.0 | Isabellenhütte
Metal film resistor, 1.8 Ω, 3 W, ±1 %, PBH-1R80-F1-1.0
Order No.: 40E738
EAN: 4099879693716
MPN:
PBH-1R80-F1-1.0
Series: PBH
PBH-1R80-F1-1.0 Isabellenhütte Wirewound Resistors Image 1
PBH-1R80-F1-1.0 Isabellenhütte Wirewound Resistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 64 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
105 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Features
  • High pulse power rating
  • Excellent long term stability
  • Low inductance
Applications
  • Power modules
  • Frequency converters
  • Switch mode power supplies
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 1.8 Ω
Tolerance ±1 %
Power 3 W
Design radial
Assembly THT
Version precision metal film resistor
Temperature coefficient 50 ppm/K
Isolation voltage 500 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
nominal load capacity without cooling surface 10 W
Length 15.5 mm
Width 4.45 mm
Height 22.5 mm