IPT015N10N5ATMA1 | Infineon Technologies
Infineon Technologies N channel OptiMOS5 power transistor, 100 V, 300 A, HSOF, IPT015N10N5ATMA1
Order No.: 53S1006
EAN: 4099879034670
MPN:
IPT015N10N5ATMA1
SP001227040
Series: IPT
IPT015N10N5ATMA1 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 18 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
2000 pcs.
MOSFET, IPT015N10N5ATMA1, Infineon Technologies
The IPT015N10N5ATMA1 is a power MOSFET that is otimized for high current applications up to 300 A such as forklifts or electric vehicles.
Features
  • Ideal for high frequency switching
  • Excellent gate charge
  • Very low on-resistance
  • N-channel, normal level
Applications
  • Telecom
  • Server
  • Solar
  • Low voltage drives
  • Low voltage vehicles
  • Adapter
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
max. Voltage 100 V
Max. current 300 A
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=10V 2 mΩ
Enclosure HSOF
Gate Charge Qg @10V (nC) 0.000000169 C
Power loss 375 W
Assembly SMD
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 175 °C