IPA60R160C6XKSA1 | Infineon Technologies
IPA60R160C6XKSA1
Order No.: 88S8879
MPN:
IPA60R160C6XKSA1
SP000652794
Series: IPA
IPA60R160C6XKSA1 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power Transistor, IPA60R160C6XKSA1, Infineon Technologies
Features
  • Easy control of switching behavior
  • Very high commutation ruggedness
  • Easy to use
  • Better light load efficiency compared to C3
  • Outstanding reliability with proven CoolMOS quality combined with high body diode ruggedness
  • More efficient, more compact, lighter and cooler
Applications
  • Adapter
  • eMobility
  • PFC stages for server & telecom
  • PC power
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=10V 160 mΩ
Enclosure PG-TO220 FullPAK
Gate Charge Qg @10V (nC) 7.5x10<sup>-8</sup> C
Power loss 34 W
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C