HR10A-10R-10P(73) | HIROSE
Panel plug, 10 pole, solder cup, push pull, straight, HR10A-10R-10P(73)
Order No.: 67F6344
EAN: 4099889732559
MPN:
HR10A-10R-10P(73)
Series: HR 10
HR10A-10R-10P(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 1
HR10A-10R-10P(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 2
HR10A-10R-10P(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 3
Subject to prior sale
20 pcs.
Circular connector with push-pull lock, type Hirose HR10.
Solder terminals; Dielectric strength: 300 VAC/min. Current rating: 2.0 A. Insulation resistance: 1.0 Gohm. Contact resistance: max. 10 mohm.
Receptacles, male with solder pins, type HR10.
Contacts: gold-plated.
Technical attributes (type, number of poles, dimensions): HR10A - 10R - 10P(73), 10 - pole, A 16, B 14, C 11.9, D M11 x 0.75 mm
Technical specifications
Filter Property Value
Version panel plug
Cable cross-section 16.0 mm²
Pin number 10 pole