HR10-7R-4P(73) | HIROSE
Panel plug, 4 pole, solder cup, bayonet locking, straight, HR10-7R-4P(73)
Order No.: 67F6336
EAN: 4099889732528
MPN:
HR10-7R-4P(73)
Series: HR 10
HR10-7R-4P(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 1
HR10-7R-4P(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 2
HR10-7R-4P(73) HIROSE Other Circular Connectors Image 3
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
20 pcs.
100 pcs.
Solder terminals; Dielectric strength: 500 VAC/min. Current rating: 2.0 A. Insulation resistance: 1.0 Gohm. Contact resistance: max. 10 mohm.
Receptacles, male with solder pins, type HR10.
Contacts: gold-plated.
Technical attributes (type, number of poles, dimensions): HR10 - 7R - 4P(73), 4 - pole, A 14, B 11, C 8.85, D M8 x 0.5 mm
Technical specifications
Filter Property Value
Version panel plug
Cable cross-section 14 mm²
Pin number 4 pole