1455NHD1201BK | Hammond
Extruded Enclosure - Heat Dissipative, 1455NHD1201BK
Order No.: 61H1573
EAN: 4099889549652
MPN:
1455NHD1201BK
Series: 1455 NHD
1455NHD1201BK Hammond Heat-Dissipation Cases
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 17 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Enclosure, 1455NHD1201BK, Hammond
Features
  • Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing.
  • Sized for standard Eurocards
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body.
  • Extruded body includes a slide removable “belly” plate - except in smaller sizes “A” through “D”
Material aluminum
Length 120 mm
Width 110 mm
Height 61 mm