1590ZGRP081BK | Hammond
Polyester enclosure, (L x W x H) 81 x 75 x 55 mm, black (RAL 9005), IP66, 1590ZGRP081BK
Order No.: 61H4189
MPN:
1590ZGRP081BK
Series: 1590Z
1590ZGRP081BK Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 6 pcs. - if ordered today
1 pcs.
5 pcs.
Subject to prior sale
Watertight GRP Enclosure, 1590ZGRP081BK, Hammond
Watertight GRP Enclosure, 81x75x75 mm, Black.
Features
  • Molded from a black, glass reinforced polyester. Smooth finish
  • Includes gasketed lid with two piece “tongue and groove” construction
  • Heavy duty, thick wall design
  • Lid contains self captivated stainless steel screws
  • Enclosures have an impact rating of IK09 in conformity with IEC 62208 and IEC 62262
Material polyester
Length 81 mm
Width 75 mm
Height 55 mm