1455J1601 | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 160 x 78 x 27 mm, natural, IP54, 1455J1601
Order No.: 66H335
EAN: 4099889543841
MPN:
1455J1601
Series: 1455 METAL
1455J1601 Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 168 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Aluminum enclosure, 1455J1601, HAMMOND
This enclosures are designed to house P.C. boards or for equipment interfacing.
Features
  • Sized for standard Eurocards
  • PCBs mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
  • Enclosure includes two solid black plastic end panels with integral bezel
  • DIN Rail clips & flange kits are available separately
Material aluminum
Length 160 mm
Width 78 mm
Height 27 mm