1455U1601 | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 160 x 191 x 66 mm, natural, IP54, 1455U1601
Order No.: 50H3105
MPN:
1455U1601
Series: 1455 METAL
1455U1601 Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 4 pcs. - if ordered today
1 pcs.
5 pcs.
15 pcs.
50 pcs.
150 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Aluminum enclosure, 1455U1601, Hammond
Features
  • Sized for standard Eurocards
  • Extruded body includes a slide removable “belly” plate
  • Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
Material aluminum
Length 160 mm
Width 191 mm
Height 66 mm