PPH-1503D | GW Instek
Laboratory power supply, 0 bis 15 V, outputs: 2 (5 A), 0 to 5 A, 45 W, 90 to 264 VAC, PPH-1503D
Order No.: 24K7723
EAN: 4719692509963
MPN:
PPH-1503D
01PH1503D0GS
Series: PPH
PPH-1503D GW Instek Bench Power Supplies and Loads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Programmable High-Precision DC Power Supply, PPH-1503D, GW Instek
PPH-1503D high precision measurement capability achieves the maximum resolution of 1mV/0.1uA and the smallest pulse current width of 33us that satisfies the customer's measurement application requirement of high resolution and pulse current. Fast load current variation will result in voltage sag for a general power supply that will have an impact on the DUT’s internal circuit operation. PPH-1503D is equipped with the excellent transient recovery time, which can, in less than 40us, recover the output voltage to within 100mV of the previous voltage output when the current level changes from 10% to 100% of the full scale. Furthermore, a conventional power supply does not have sufficient response speed to promptly respond to a set voltage value once the set voltage is changed. PPH-15xxD has a rise time of 0.2ms and a fall time of 0.3ms, which are 100 times faster than that of a conventional power supply.
Features
  • Dual Channel DC Power Output
  • Built-in DVM Measurement Function
  • High Measurement Resolution
  • Pulse Current Measurement
  • Long Integration Current Measurement
  • Sequence Function (Sequential power output)
  • Built-in Battery Simulation Function
  • External RELAY Control
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 0 to 15 V
Output current 5 A
Range of Output Currence 0 to 5 A
Power 45 W
Input voltage AC 90 to 264 VAC
Number of outputs 2
Width 222 mm
Height 86 mm
Depth 363 mm