FTR-K1CK012W | Fujitsu
Relay, 1 Form C (NO/NC), 12 V (DC), 360 Ω, 16 A, 300 V (DC), 440 V (AC), monostable, FTR-K1CK012W
Order No.: 30G6020
EAN: 4099889394627
MPN:
FTR-K1CK012W
Series: FTR-K1
FTR-K1CK012W Fujitsu Industrial Relays Image 1
FTR-K1CK012W Fujitsu Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
150 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Miniature Power relay, type Fujitsu/Takamisawa FTR-K1.
Monostable, low design. 1 x CO contact (fork contact); Contact material: AgSnO2. Rated load: 16 A (24 VDC), 16 A (250 VAC). Switching voltage: max. 300 VDC / 440 VAC. Switching current: max. 16 A. Breaking capacity: max. 384 W / 4000 VA. Response/release time: max. 15/5.0 ms. Ambient temperatures: –40 to +85 °C. Certifications: UL, CSA, VDE, Semko.
Technical attributes (type, rated voltage, response/release voltage, coil resistance, rated power): FTR-K1CK012W, 12 VDC, 8.4/1.2 VDC, 360 ohm, 400 mW
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form C (NO/NC)
switching current 16 A
Coil voltage (DC) 12 V
Coil resistance 360 Ω
Switching Voltage (DC) 300 V
Switching Voltage (AC) 440 V