FTR-F1CA012V | Fujitsu
Relay, 2 Form C (NO/NC), 12 V (DC), 270 Ω, 5 A, 300 V (DC), 400 V (AC), monostable, FTR-F1CA012V
Order No.: 30G582
EAN: 4099889394528
MPN:
FTR-F1CA012V
Series: FTR-F1
FTR-F1CA012V Fujitsu Industrial Relays Image 1
FTR-F1CA012V Fujitsu Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 681 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Miniature Power relay, type Fujitsu/Takamisawa FTR-F1.
Monostable, sealed; Air gap/creepage distance: 8.0 mm. Contact type: 2 x CO. Contact material: AgSnO2, gold-plated. Rated load: 5.0 A/250 VAC, 5.0 A/24 VDC. Switching voltage: max. 400 VAC/300 VDC. Switching current: max. 5.0 A. Breaking capacity: max. 1250 W/120 W. Rated coil power: 530 mW. Dielectric strength coil/contact: 5000 VAC (60 s). Response/release time: 15/5.0 ms. Ambient temperatures: –40 to +75 °C. Certifications: VDE, Semko, UL, CSA etc.
Technical attributes (type, rated coil voltage, coil resistance (±10 %)): FTR-F1CA012V, 12 VDC, 270 ohm
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form C (NO/NC)
switching current 5 A
Coil voltage (DC) 12 V
Coil resistance 270 Ω
Switching Voltage (DC) 300 V
Switching Voltage (AC) 400 V