0805F-2R7K-08 | Fastron
RF choke, SMD 0805, 2.7 µH, 120 mA, 0805F-2R7K-08
Order No.: 74D3014
EAN: 4099889008906
MPN:
0805F-2R7K-08
Series: 0805F
0805F-2R7K-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
0805F-2R7K-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Chip inductor, type Fastron 0805AS./0805AQ./0805F.
Size 0805, molded in epoxy resin, smooth finish. Solderable up to max. +260 °C/10 s.
With ferrite carrier material, type 0805F.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 2.7 µH
DC current 120 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 2 Ω
Measuring frequency 7.9 MHz
Quality Q Q 20
Design SMD 0805
Length 2.3 mm
Width 1.8 mm
Height 1.6 mm