0805AS-056J-08 | Fastron
RF choke, SMD 0805, 56 nH, 500 mA, 0805AS-056J-08
Order No.: 74D2324
EAN: 4099889008159
MPN:
0805AS-056J-08
Series: 0805AS
0805AS-056J-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
0805AS-056J-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 290 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Chip inductor, type Fastron 0805AS./0805AQ./0805F.
Size 0805, molded in epoxy resin, smooth finish. Solderable up to max. +260 °C/10 s.
With ceramic carrier material, type 0805AS.
Product type RF choke
Inductance 56 nH
DC current 500 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 0.34 Ω
Measuring frequency 500 MHz
Quality Q Q 64
Design SMD 0805
Length 2.3 mm
Width 1.8 mm
Height 1.6 mm