0603AS-R11J-08 | Fastron
RF choke, SMD 0603, 110 nH, 300 mA, 0603AS-R11J-08
Order No.: 74D1538
MPN:
0603AS-R11J-08
Series: 0603AS
0603AS-R11J-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
0603AS-R11J-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
1000 pcs.
Inductors for RF Applications / Medical Applications (Wire wound-open)
Chip Type
Features
  • It comes in compact sizes (from 0402 to 1812) available in reel packing
Applications
  • Mobile Telecommunication: GSM, CDMA, TCDMA, cordless phones, 2 way radio
  • Automotive Subsystems: TPMS, Keyless Entry, Anti-Theft, GPS
  • Wireless Communication: W-LAN, WIFI, WIMAX, RFID, Bluetooth
  • Non-magnetic versions for medical imaging applications: ASM series
Product type RF choke
Inductance 110 nH
DC current 300 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 610 mΩ
Measuring frequency 150 MHz
Quality Q Q 34
Design SMD 0603
Length 1.7 mm
Width 1.1 mm
Height 1 mm