ALE1502D | ELC
Power supply, 10 to 15 VDC, 2 A, 60 W, ALE1502D
Order No.: 24K9013
EAN: 3760244880239
MPN:
ALE1502D
ALE1502D ELC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Next delivery: 2 pcs. on 2026-06-05
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
3 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DIN-rail power supply unit, ALE1502D, ELC
DIN Rail Power Supply symmetrical elc ALE1502D, 60 Watts, +/- 10 to 15 V 2 A or 12 V 5 A or 24 V 2 A
Features
  • Operation indicator light.
  • 60 W available
  • Output ripple < 3mV effective.
  • Output voltage adjustable between ±10 and ±15 volt.
  • Remote sensing to overcome voltage drop in the lines.
  • Resistant to shock : Polycarbonate housing
  • Direct mounting on DIN rail or wall mounting
Safety devices
  • Against short circuits by current limitation.
  • Against overcurrents on the primary circuit by fuse.
  • Against overheating by thermal circuit breakers.
  • Cover on input-output terminal block.
Applications
  • Automation and process control, industrial controls, switch-off
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 2 A
Output voltage DC 10 to 15 VDC
Input voltage AC 190-264 VAC
Power 60 W
Degree of protection (IP) IP30
Width 106 mm
Height 96 mm
Depth 58 mm