AM061205 | ELC
Laboratory power supply, 12 VDC, outputs: 1 (5 A), 120 W, 207-253 VAC, AM061205
Order No.: 24K9037
EAN: 3760244880109
MPN:
AM061205
Series: AM
AM061205 ELC Bench Power Supplies and Loads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Adjustable power supply unit, AM061205, ELC
Adjustable power supply elc AM061205, 6 or 12 V 5A, DC and AC 120 W
Features
  • DC and AC voltage available at the same time.
  • No common reference point
  • Equal and alternate indicator light.
  • The DC voltage output is limited by a current limiter.
  • The AC voltage outputs are protected by automatically resetting thermal circuit breakers.
  • Protection : Class II, protective insulation.
  • Complies with the EN61010-1 standard
  • Overvoltage category II, pollution degree 2
Applications
  • Measurement technology, industry, power management, schools, laboratory, maintenance & repair
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 12 VDC
Output current 5 A
Power 120 W
Input voltage AC 207-253 VAC
Number of outputs 1
Width 120 mm
Height 120 mm
Depth 120 mm