P6SMBJ90A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 600 W, 90 V, DO-214AA, Diotec Semiconductor P6SMBJ90A
Order No.: 09S2751
EAN: 4099879061508
MPN:
P6SMBJ90A
Series: P6SMBJ
P6SMBJ90A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 90 V
Breakdown voltage 100 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C