P6SMBJ6.5A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 600 W, 6.5 V, DO-214AA, Diotec Semiconductor P6SMBJ6.5A
Order No.: 09S2703
EAN: 4099879061027
MPN:
P6SMBJ6.5A
Series: P6SMBJ
P6SMBJ6.5A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 12,000 pcs. - if ordered today
Price per unit*
10 pcs.
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 6.5 V
Breakdown voltage 7.2 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C