P6SMBJ170A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 600 W, 170 V, DO-214AA, Diotec Semiconductor P6SMBJ170A
Order No.: 09S2624
EAN: 4099879060235
MPN:
P6SMBJ170A
Series: P6SMBJ
P6SMBJ170A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Price per unit*
10 pcs.
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 170 V
Breakdown voltage 189 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C