P6SMBJ16A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 600 W, 16 V, DO-214AA, Diotec Semiconductor P6SMBJ16A
Order No.: 09S2619
EAN: 4099879060181
MPN:
P6SMBJ16A
Series: P6SMBJ
P6SMBJ16A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
3000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Features
  • Peak pulse power of 600 W
  • Very fast response time
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 16 V
Breakdown voltage 17.8 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C