P6SMBJ120A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 600 W, 120 V, DO-214AA, Diotec Semiconductor P6SMBJ120A
Order No.: 09S2588
EAN: 4099879059871
MPN:
P6SMBJ120A
Series: P6SMBJ
P6SMBJ120A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 120 V
Breakdown voltage 133 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C