P6KE300A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 600 W, 256 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE300A
Order No.: 09S2838
EAN: 4099879062321
MPN:
P6KE300A
Series: P6KE
P6KE300A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
4000 pcs.
Features
  • Peak pulse power of 600 W
  • Very fast response time
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 256 V
Breakdown voltage 300 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C