P6KE200A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 600 W, 171 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE200A
Order No.: 24S4997
EAN: 4099879066886
MPN:
P6KE200A
Series: P6KE
P6KE200A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 64,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
4000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Features
  • Peak pulse power of 600 W
  • Very fast response time
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 171 V
Breakdown voltage 200 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C