P6KE250A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 600 W, 214 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE250A
Order No.: 24S4999
EAN: 4099879066893
MPN:
P6KE250A
Series: P6KE
P6KE250A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 214 V
Breakdown voltage 250 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C