P6KE170A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 600 W, 145 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE170A
Order No.: 24S4995
EAN: 4099879066862
MPN:
P6KE170A
Series: P6KE
P6KE170A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 145 V
Breakdown voltage 170 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C