P6KE130A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 600 W, 124 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE130A
Order No.: 24S4992
MPN:
P6KE130A
Series: P6KE
P6KE130A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 124 V
Breakdown voltage 130 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C