5KP120CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 5000 W, 120 V, 8 x 7.5, P600, Diotec Semiconductor 5KP120CA
Order No.: 66S1048
MPN:
5KP120CA
Series: 5KP
5KP120CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Transient Diode, 5KP120CA, Diotec
Features
  • Peak pulse power of 5000 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 5000 W
Rated blocking voltage 120 V
Breakdown voltage 133 V
Continuous power loss 8 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C