5KP110CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 5 kW, 110 V, P600, Diotec Semiconductor 5KP110CA
Order No.: 09S3417
EAN: 4099879063199
MPN:
5KP110CA
Series: 5KP
5KP110CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
500 pcs.
Features
  • Peak pulse power of 5000 W
  • Very fast response time
Applications
  • Over-voltage protection
  • Free-wheeling diodes
  • Load-dump protection in automotive supply systems
Technical specifications
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 5 kW
Rated blocking voltage 110 V
Breakdown voltage 122 V
Continuous power loss 8 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C