1.5KE400A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 1.5 kW, 342 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE400A
Order No.: 09S1113
EAN: 4099879048172
MPN:
1.5KE400A
Series: 1.5KE
1.5KE400A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
500 pcs.
1250 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
  • Very fast response time
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
  • Zener diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 342 V
Breakdown voltage 400 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C