1.5KE300CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 256 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE300CA
Order No.: 09S1092
EAN: 4099879048011
MPN:
1.5KE300CA
Series: 1.5KE
1.5KE300CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 256 V
Breakdown voltage 300 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C